info@dentaloptioncyprus.com +90 392 815 29 11 Dr. Salih Miroğlu Cd. Ataker İş Hanı No: 3 Girne, KKTC

Botulinum Toksin

BOTULİNUM TOKSİN (BTX) NEDİR?

Botulinum toksin tıpta ve diş hekimliğinde nöromüsküler aktiviteyi belirli süreliğine bloke ederek çeşitli endikasyonlarda tedavi ya da kozmetik amaçlar ile kullanılan ve Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen saflaştırılmış bir proteindir.

NERELERDE UYGULANIR?

Botulinum toksin günümüzde medyanın da etkisiyle sadece kozmetik alanda uygulandığı düşünülse de aslında tıpta ve diş hekimliğinde de kullanılmaktadır. Özellikle ameliyatlara alternatif olarak daha kolay ve komplikasyonsuz olması ve istenildiği zaman 6 ay gibi bir zaman diliminde geri dönüşümünün olması daha cok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Botulinum toksin uygulamaları 3 ayrı katogoride ele alınabilir.

 • Medical Botulinum toksin
  Dental Botulinum toksin
  Kozmetik Botulinum toksin

BOTULİNUM TOKSİN HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR

 1. Botulinum toksin yılan zehridir: Botulinum toksin bakteriden elde edilen saflaştırılmış bir proteindir, toksik değildir. Neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde edilmektedir. Zehir içermez.
 2. Botulinum toksin felç yapar: Botulinum toksin verilen kaslar üç ile altı ay arasında sinirlerden uyarı alamaz ve hareketsiz kalır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi eski hareketlerine devam ederler. Kalıcı bir hasar meydana gelmez. Herhangi bir alanı felç etmez.
 3. Botulinum toksin toksin ifadesiz bir yüz yapar: Botulinum toksin kozmetik amaçla büyük ölçüde alında ve göz çevresinde uygulanıyor. Buradaki hareketsizlik ise sadece kaşlarınızı çatmanıza engel olur ki bu sadece ifadeyi yumuşatır. Doğru doz ve doğru noktalara uygulandığında yüzde ifade bozukluğuna neden olmaz.
 4. Botulinum toksin sadece güzellik amacıyla kullanılan kozmetik bir ilaçtır: Aslında Botulinum toksin ilk olarak tıbbi tedaviler amacıyla geliştirilmiş bir ilaçken sonradan kozmetik alanda kullanıma girmiş ve yaygınlaşmıştır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanım alanı bulunmaktadır, estetik uygulamalar bunun sadece küçük bir bölümüdür.
 5. Botulinum toksin bir dolgu maddesi gibi dudakları, yüzü şişiriyor: Botulinum toksin verilen bir bölge şişmez. Botulinum toksin dolgu maddesi değildir. Dolgu maddeleri apayrı bir kategoride incelenmektedir.
 6. Botulinum toksin doğal değil ve sağlığa zararlı: Bildirilen ciddi bir yan etki veya sistemik bir zararı yoktur.
 7. Botulinum toksin ile kaşlar şeytan gibi kalkıyor: Bu durum tamamen uygulama tekniği ile alakalıdır. Kaşın kalkmasının istenildiği durumlarda bu etkiden faydalanılırken, istenmediği durumlarda buna uygun doz ve teknikle uygulama yapılır.

Bilgi Almak İstiyorum

  Randevunuz İçin Sizi Arayalım

  X